Ένα γκολ του Κίκε Σαβέριο στην τελευταία φάση του αγώνα οδήγησε στην ισοπαλία (1-1) του Άρη με την Ελμπασάνι στο «Κλ. Βικελίδης» στην παρθενική εμφάνιση των Ούγκο Μάγιο, Μόντσου με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα καθώς η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν καλύτερη, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, πλην όμως της έλειψε η ουσία και η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθειά. Στην παρθενική εμφάνισή τους με τη φανέλα του Άρη, Ούγκο Μάγιο και Μόντσου έδειξαν ξεκάθαρα ότι διανύουν περίοδο εκμάθησης της φιλοσοφίας του συνόλου ενώ ο 18χρονος Κλέιτον Ντιαντί ήταν δραστήριος στο ημίχρονο που χρησιμοποιήθηκε. Η αλβανική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ εκμεταλλευόμενη μια αμυντική αδράνεια σε στατική φάση και ο Άρης ισοφάρισε με το γυριστό σουτ του Κίκε Σαβέριο στην τελευταία φάση του αγώνα.

«Πειραματική» 11αδα και η πρώτη του Ούγκο Μάγιο
Η παρθενική εμφάνιση του Ούγκο Μάγιο στο δεξί άκρο της άμυνας και η «πρώτη» του Κλειτον Ντιαντί στο αρχικό σχήμα ήταν κομμάτι της πειραματικής 11αδας που χρησιμοποίησε ο Άκης Μάντζιος στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή έστειλε τον Μιχάλη Παναγίδη στο αριστερό άκρο της άμυνας με στόπερ τους Βέλεθ, Μπράμπετς και διατήρησε τον Μάρτιν Μοντόγια σε ρόλο αμυντικού χαφ έχοντας μπροστά του τους Μανού Γκαρθία, Πάρντο. Ο Γιάννης Φετφατζίδης παρέμεινε στη δεξιά πλευρά και ο Άλβαρο Ζαμόρα στην κορυφή.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του ρυθμού στη συντριπτική διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου – παρότι ο Μανού Γκαρθία ήταν υποτονικός – στηριζόμενος περισσότερο στις σωστές αποφάσεις του Ρούμπεν Πάρντο και στη δημιουργία του Γιάννη Φετφατζίδη. Ο Ισπανός μέσος απείλησε δύο φορές με σουτ εντός περιοχής (7’ και 31’), ήταν επίσης αυτός που δημιούργησε τη σπουδαία ευκαιρία του Ζαμόρα (29’) όπου με προβολή ο τελευταίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Παίζοντας στην αριστερή πλευρά της επίθεσης, ο Ντιαντί ήταν δραστήριος και συμμετοχικός στο παιχνίδι της ομάδας του, του έλειψε όμως η ουσία.

Η Ελμπασάνι… είχε ουσία
Κόντρα στη ροή του αγώνα κι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η αλβανική ομάδα βρήκε γκολ στο 18’ με τον Μπέντρι Γκρέκα (0-1) και εκμεταλλευόμενη την αμυντική δυσλειτουργία των «κίτρινων» είχε τρεις ακόμη στιγμές. Η μία από στημένη φάση με το δυνατό σουτ του Κλέβις Κάσα, η δεύτερη στο 38’ έπειτα από λάθος του Βέλεθ όπου ο Κυριαζής απομάκρυνε το σουτ του Ζε Γκόμες λίγο έξω από την περιοχή και λίγο αργότερα ο τελευταίος δεν είχε αίσθηση του χώρου και του χρόνου όταν στο transition παιχνίδι βγήκε στην κόντρα με ακόμη δύο συμπαίκτες του έχοντας μπροστά του μόνο τον Γιάκουμπ Μπράμπετς. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι καθώς ο Άρης διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και την έλλειψη ουσίας στο παιχνίδι του.

Κύμα αλλαγών και η «πρώτη» του Μόντσου
Ο Άκης Μάντζιος τα άλλαξε όλα στην ανάπαυλα και στην 11αδα που ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο παρέμειναν μόνο οι Μπράμπετς, Παναγίδης. Στον άξονα χρησιμοποίησε τους Ζουλ, Μόντσου και Πάβιτσιτς και στην επιθετική τριάδα τους Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο και Μορόν καθώς ο Βαλεντίνο Φατόρε πήγε στο δεξί άκρο της άμυνας δίπλα στον Λίντσεϊ Ροζ. O Άρης ήταν πιο δραστήριος σε σύγκριση με το χαμηλό tempo που είχε στο πρώτο ημίχρονο αλλά πλην ενός φαλτσαριστού σουτ του Σάπι Σουλεϊμάνοφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν είχε σημαντική στιγμή απέναντι στην πολυπρόσωπη αλβανική άμυνα καθώς η Ελμπασάνι άλλαξε την τακτική της (5-4-1).

Προϊόντος του αγώνα ο Άρης έχανε ταχύτητα και δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Ελμπασάνι. Στο 81’ ο Λορέν Μορόν είχε σπουδαία ευκαιρία για το γκολ της ισοφάρισης όταν από κόντρες η μπάλα έφτασε στο ύψος του πέναλτι αλλά… έπιασε αέρα για να ακολουθήσει η κεφαλιά του Σεβαστίδη όπου ο Τοτόσι μπλόκαρε την μπάλα. Ο Ισπανός επιθετικός έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 85’ καθώς από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Ελμπασάνι. Καθώς το παιχνίδι μπήκε στις καθυστερήσεις του ο μεν Άρης δεν ήταν απειλητικός και η δε αλβανική ομάδα έδειξε πόσο ήθελε το αποτέλεσμα παίζοντας με τον χρόνο ή μάλλον ξοδεύοντάς τον. Για να φτάσουμε στην τελευταία φάση του αγώνα όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ και σουτ του Ζαν Ζουλ η μπάλα πήγε εκεί που ήταν ο Σαβέριο (στη γωνία της μικρής περιοχής) και με γυριστό σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ: Κυριαζής, Βέλεθ (46’ Ροζ), Μπράμπετς, Μοντόγια (46’ Ζουλ), Μάγιο (46’ Φατόρε), Πάρντο (46’ Πάβιτσιτς, 79’ Καραμανλής), Μανού Γκαρθία (46’ Μόντσου), Παναγίδης (66’ Σεβαστίδης), Φετφατζίδης (46’ Σουλεϊμάνοφ), Ντιαντί (46’ Σαβέριο) και Ζαμόρα (46’ Μορόν)

Πηγή: gazzetta.gr