Παίζοντας χωρίς κάποιον νέο παίκτη, ο Αρης ήταν υπέροχος στο α' μέρος εναντίον της απόλυτα έτοιμης Αλκμααρ, αλλά «προδόθηκε» από τα αμυντικά του σφάλματα και ηττήθηκε με 2-1.

Ο Άρης ηττήθηκε από την Αλκμάαρ με 2-1 παρθενικό τεστ προετοιμασίας στην Ολλανδία αλλά έχει κάθε δικαίωμα να χαμογελάει καθώς είχε ικανοποιητική εικόνα και το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την αγωνιστική αλήθεια του παιχνιδιού.

Απέναντι στην Αλκμάαρ των εντυπωσιακών εμφανίσεων στα (μέχρι στιγμής) φιλικά παιχνίδια και των 23 γκολ που σημείωσε στα τέσσερα που προηγήθηκαν, η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε αρκετά από τα στοιχεία που πρέπει να διαθέτει την ερχόμενη σεζόν. Από την πίεση στην μπάλα, την καλή κυκλοφορία αυτής παρόντος του Μανού Γκαρθία αλλά και την επιθετικότητα. Ο βραχύσωμος Ισπανός επιθετικός μαζί με τον Μάρτιν Μοντόγια ήταν οι παίκτες που διακρίθηκαν για τους «κίτρινους» οι οποίοι σκόραραν με τον Άλβαρο Ζαμόρα, έχασαν πέναλτι με τον Κίκε Σαβέριο αλλά κι ένα σωρό ευκαιρίες με συνέπεια την ήττα, την οποία όμως δεν άξιζαν.

Η λειψανδρία στον άξονα της μεσαίας γραμμής οδήγησε τον Άκη Μάντζιο στην απόφαση αλλαγής ρόλου του Μάρτιν Μοντόγια καθώς ο Ισπανός ήταν ο παρτενέρ του Ζαν Ζουλ στον άξονα της μεσαίας γραμμης έχοντας μπροστά του τον Μανού Γκαρθία και στην επιθετική τριάδα τους Φετφατζίδη, Σαβέριο και τον Ζαμόρα ο οποίος ήταν στην κορυφή. Στην αμυντική τετράδα, Βέλεθ και Μπράμπετς ήταν οι δύο στόπερ και στα άκρα οι Φατόρε, Φεράρι.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και θα μπορούσαν να είχαν αποκτήσει το προβάδισμα, όχι μόνο, στο 4ο λεπτό και στο χαμένο πέναλτι του Κίκε Σαβέριο (έπειτα από ανατροπή του Ζαμόρα) αλλά και στις φάσεις που δημιούργησαν με τους Φετφατζίδη, Μανού Γκαρθία. Είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας, κίνηση χωρίς αυτή και κάθετη πάσα από τον εξαιρετικό Μανού Γκαρθία. Αμυντικά, για ένα 20λεπτο ήλεγξαν σε απόλυτο βαθμό τις κινήσεις της ολλανδικής ομάδας αλλά στο 21ο λεπτό μια λανθασμένη εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Φραν Βέλεθ οδήγησε σε αριθμητικό πλεονέκτημα της ολλανδικής ομάδας και ο Μπουρμέστερ ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0.

Βάσει της εικόνας του αγώνα, ο Άρης άξιζε το γκολ και το βρήκε στο 29’ σε μια φάση όπου ο Μάρτιν Μοντόγια πίεσε στον άξονα, πήρε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε για τον Άλβαρο Ζαμόρα ο οποίος με γυριστό σουτ έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στη διάρκεια του οποίου η ομάδα του Άκη Μάντζιου παρουσίασε καλή εικόνα και στηρίχθηκε περισσότερο στην καλή λειτουργία της στο κέντρο.

Μερικά σκληρά μαρκαρίσματα στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους «όξυναν» τα πνεύματα και παράλληλα αύξησαν την ένταση εντός αγωνιστικού χώρου καθώς αρκετά από αυτά των Ολλανδών ήταν αντιαθλητικά. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Άρη μ’ ένα δυνατό σουτ του Μανού Γκαρθία από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 55’ ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές και η αποχώρηση του βραχύσωμου Ισπανού επιθετικού είχε τη σημασία της στην αλλαγή εικόνας του αγώνα. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν τον έλεγχο των κινήσεων των παικτών της Άλκμααρ, δεν είχαν όμως την ίδια επιθετικότητα ενώ στο 66’ μια διπλή άμυνα του Βαλεντίνο Φατόρε σε προσπάθεια του Πόκου δεν έφερε σε δύσκολη θέση τον Χουλιάν Κουέστα.

Σε ροή αγώνα η Αλκμάαρ δεν βρήκε τη μεγάλη φάση και κατ’ επέκταση το γκολ, τελικώς τους το έδωσε ο Πενέτρα από στατική φάση στο 67’ καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ, ολομόναχος στο κέντρο της ελληνικής άμυνας, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1). Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να αντιδράσει και ο Άρης αλλά ο Βιρτζίνιο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Πάβιτσιτς (71’).

Ένα λεπτό αργότερο και πάλι ο τερματοφύλακας της ολλανδικής ομάδας απομάκρυνε σωτήρια σε σουτ του Παναγίδη. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να ψάχνει το γκολ – παρόντος του Λορέν Μορόν στο γήπεδο από το 75ο λεπτό – και είχαν σημαντική στιγμή μ’ ένα σουτ του Μάρτιν Μοντόγια στο 81ο λεπτό, αλλά και με μια «λόμπα» με τον Μορόν στο 87’. Η Αλκμάαρ απείλησε στις καθυστερήσεις όπου στο δυνατό σουτ του Κάσιους η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Τελικώς, ο Άρης δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και η Αλκμάαρ πανηγύρισε την 5η νίκη της σε ισάριθμους φιλικούς αγώνες.

ΑΛΚΜΑΑΡ: Βέρχουλστ (66’ Βιρτζίνιο), Πενέτρα, Πάροτ (46’ Ζέφουϊκ), Μπέλιτς (58’ Μαϊκούμα), Αντάι (74’ Ιμπραΐμ), Πόκου, Ντέκερ, Σούτεν (42’ Μπόργκαρτ), Μπαζούρ, Μπούρμεστερ, Κάσιους. Στο τελευταίο 20λεπτο αγωνίστηκαν και οι Σαντίκ, Μπρεντερόντε, Κόπμαϊνερς.
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φατόρε, Βέλεθ (55’ Ροζ), Μπράμπετς, Φεράρι, Ζουλ (68’ Πάβιτσιτς), Μοντόγια (90+ Μεμέτογλου), Μανού Γκαρθία (55’ Πάρντο), Φετφατζίδης (55’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο (55’ Παναγίδης), Ζαμόρα (75’ Μορόν)

Πηγή: gazzetta.gr