Ο Άρης στο πρώτο μέρος δεν μπορούσε να... σπάσει την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα, όμως στην επανάληψη με τα γκολ των Σουλεϊμάνοφ και Ζαμόρα έφτασε στο 2-0 που το έκανε πιο εύκολο η αποβολή του Τζίνο στο 60'.

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ άνοιξε τον δρόμο στον Άρη για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του καθώς σημείωσε το γκολ που «ξεκλείδωσε» την πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα στο 2-0 του «ΚΛ. Βικελίδης».

Μεσοβδόμαδα, ο Καυκάσιος winger ομολόγησε την… κάψα του για ένα γκολ και το βρήκε την καταλληλότερη στιγμή καθώς αυτό που σημείωσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΣ σε συνδυασμό και με την αποβολή του Τζίνο. Ο Άρης άξιζε να πανηγυρίσει τη δεύτερη διαδοχική νίκη του καθώς ήταν καλύτερος του αντιπάλου του, τον πίεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο όπου βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Άλβαρο Ζαμόρα.

Δύο εκπλήξεις επιφύλαξαν οι προπονητές στις αρχικές επιλογές τους. Αυτή του Άκη Μάντζιου είχε να κάνει με την παρουσία του Νταβίντ Κάρλσον στο αριστερό άκρο της επίθεσης η οποία έφερε τον Μιχάλη Παναγίδη σε ρόλο 10αριου πίσω από τον Λορέν Μορόν. Προφανέστατα η ίδια απόφαση διατήρησε τον Βλάντιμιρ Νταρίντα σε ρόλο εσωτερικού μέσου, δίπλα στον Βερστράτε. Από εκεί και πέρα, ο 54χρονος τεχνικός επιβεβαίωσε την απόφαση χρησιμοποίησης του Οντουμπάτζο στο αρχικό σχήμα (4-3-3) στη δεξιά πλευρά, ενώ στο αριστερό παρέμεινε ο Φεράρι.

Η έκπληξη του Θανάση Στάικου ήταν η επιλογή του Ροσέρο στην κορυφή της επίθεσης, έχοντας τους Παμλίδη-Τζίμα στα άκρα. Τριάδα στον άξονα σχημάτισαν οι Καραχάλιος-Τζίνο-Ριένστρα, δεν άλλαξε τίποτε ούτε στην αμυντική τετράδα με τους Σόρια, Τσαούση στα άκρα και τους Παντελάκη, Εραμούσπε στο κέντρο της άμυνας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος είδε αυτό που ήθελε να αποφύγει. Μια ομάδα χαμηλής έντασης, η οποία χτυπούσε το κεφάλι της στην πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα με αδυναμία δημιουργίας ή εύρεσης χώρων. Παρότι ο Βλάντιμιρ Νταρίντα ήταν πιο λειτουργικός σε σχέση με άλλα παιχνίδια, ο Άρης θα περίμενε περισσότερη δημιουργία από τον Σουλεϊμάνοφ από τη δεξιά πλευρά και… κάτι από τον Κάρλσον. Ο Σουηδός δεν έδωσε το παραμικρό καθώς ο Λορέν Μορόν δεν κατάφερε να ξεφύγει από τους δύο στόπερ του ΠΑΣ και ο Παναγίδης μάλλον χάθηκε μεταξύ των γραμμών.

Κι έτσι οι τελικές των «κίτρινων» ήταν μετρημένες στα δάχτυλα μιας παλάμης. Δύο από τους Κάρλσον, Βερστράτε στο πρώτο δεκάλεπτο οι οποίες ήταν απογοητευτικές. Στο 23’, στη σπουδαιότερη στιγμή του πρώτου μέρους, ο Νταρίντα απείλησε από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Είχε προηγηθεί η φάση του Παμλίδη όπου στην προσπάθειά του να διώξει η μπάλα χτύπησε πρώτα στο πόδι του και μετά στο αριστερό χέρι του. Ο Άρης ζήτησε πέναλτι αλλά ο Μανούχος – και ο Ευαγγέλου στο VAR – είχαν άλλη άποψη. Η επιθετικότητα του Άρη μειώθηκε μετά το 33ο λεπτό όταν ο Οντουμπάτζο τραυματίστηκε στον ώμο και αποχώρησε.

Πέραν των αμυντικών προσπαθειών του, η αλήθεια είναι ότι με εξαίρεση μια όμορφη συνεργασία στο 12ο λεπτό όπου ο Σόρια έκανε κακή παράλληλη σέντρα με συνέπεια να μην γίνει καν τελική σε μια φάση προϋποθέσεων, ο ΠΑΣ του πρώτου ημιχρόνου δεν φάνηκε στην επίθεση. Βέβαια, κλείνοντας τους χώρους πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε αυτός αναγκάζοντας είτε τον Μορόν είτε τον Φαμπιάνο σε μακρινά σουτ τα οποία είτε ήταν άστοχα είτε κατέληξαν στην αγκαλιά του Κλέιμαν. Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας είχε έγκαιρη αντίδραση και σε μια κεφαλιά του Βραζιλιάνου στόπερ του Άρη στο 37’. Συνολικά, για τον χρόνο που οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους, ο ΠΑΣ δεν ένιωσε μεγάλη απειλή.

Παρότι δεν ήταν ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του, στην ανάπαυλα, ο Άκης Μάντζιος δεν προχώρησε σε αλλαγή προσώπων αλλά θέσεων. Σε μια προσπάθεια ένταξης στο παιχνίδι της ομάδας του τους Κάρλσον, Παναγίδη, ο πρώτος πήγε στη δεξιά πλευρά, ο νεαρός στην αριστερή και ο Σουλεϊμάνοφ σε ρόλο 10αριου. Δέκα λεπτά αργότερα (55’) ο Καυκάσιος επιθετικός βρήκε αυτό που απελπισμένα έψαχνε καθώς «τρύπωσε» στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ και μετά από σέντρα του Φεράρι με γυριστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα (1-0).

Πέντε λεπτά μετά το προβάδισμα, ο Άρης απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο Τζίνο είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Την ίδια στιγμή ο Άκης Μάντζιος άλλαξε πρόσωπα στα επιθετικά άκρα του με την είσοδο στον αγώνα των Ζαμόρα, Μενέντες. Στο 66’ μια κακή συνεννόηση μεταξύ Φαμπιάνο-Μορόν είχε ως αποτέλεσμα να μην φτάσει ο δεύτερος σε σημείο τελικής προσπάθειας καθώς ο Άρης έψαχνε το δεύτερο γκολ για να «τελειώσει» το παιχνίδι. Δεν το βρήκε ούτε στην κεφαλιά του Ζαμόρα, τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κοσταρικανός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο αργότερα αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Στο 76’ ο Άλβαρο Ζαμόρα έριξε οριστικά τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι ως προς τον νικητή. Καθώς ο Άρης συνέχισε να πιέζει, όλα ξεκίνησε από μια δύσκολη και ασταθής απόκρουση του Κλέιμαν, μετά από σουτ του Νταρίντα. Ο Εραμούσπε έσωσε αρχικά την ομάδα του στο σουτ του Μενέντες, αλλά όταν η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ζαμόρα, αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί καθώς έψαξαν κι άλλα γκολ. Στο 87’ μια κόντρα της μπάλας, έπειτα από σουτ του Ζαμόρα, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο (34’ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (88’ Πάρντο), Παναγίδης (61’ Μενέντες), Κάρλσον (61’ Ζαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (88’ Τζούρασεκ), Μορόν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαύσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (83’ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης (71’ Μπάλαν), Τζίμας (83’ Έφορντ), Ροσέρο (83’ Κιάκος)

Πηγή: gazzetta.gr