Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού της Basket League, καθώς διπλασίασε τις νίκες του κόντρα στον ΠΑΟΚ και πλέον απέχει ένα βήμα από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το βασικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι πως έδειξε να μην έχει επηρεαστεί σημαντικά από την απώλεια του τίτλου στην Euroleague και τον τρόπο που ήρθε αυτή, καθώς κατά διαστήματα έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, με τον Έλληνα προπονητή να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής.

Οι Θεσσαλονικείς προέβαλαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο και αυτό συνέβη χάρη στα υψηλά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 6.75μ., που τους έδωσε τη δυνατότητα να μείνουν κοντά στο σκορ (21-24). Από εκεί και πέρα, ωστόσο, ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμη πιο δυνατά το… γκάζι στην επίθεση, βελτίωσε και την άμυνα του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «χτίσει» διψήφια διαφορά (41-56) και να βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες κατέβασαν κάπως… ταχύτητα, όμως διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμα που είχαν «χτίσει» και δεν έδωσαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε τον τρόπο και τις λύσεις να φανεί απειλητικός και η διαφορά γρήγορα ξέφυγε πάνω από τους 20 πόντους (51-75).

Κάπως έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν να γραφτεί στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου το τελικό σκορ, 77-97.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σλούκας μα 21 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 τελικές πάσες. Ακολούθησε ο Βεζένκοφ με 17 πόντους, ενώ Φαλ (15π., 11ρ.) και Μπολομπόι (10π., 11ρ.) έκαναν νταμπλ – νταμπλ. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Ράιλϊ έσπασε τα «κοντέρ» με 27 πόντους, αλλά αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετός.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97.

Πηγή: novasports.gr